Blog

Krnovský florbal má profesionálního trenéra

Florbalový klub FBC Orca Krnov hlásí přelomovou novinku. Dosavadní trenér družstva mužů Štěpán Lhoťan se stal prvním profesionálním trenérem v historii klubu. Trénování se nyní bude věnovat na plný úvazek, z pozice hlavního trenéra bude mít na starost hned několik družstev a další rozvoj klubu.

Štěpána trénování nesmírně baví a neustále na sobě pracuje. Jeho angažování je důležitým krokem k naplnění našich snů. Chtěli bychom v dlouhodobějším horizontu patřit mezi nejvýznamnější florbalové kluby v zemi,“ neskrývá ambice šéftrenér Orky Tomáš Hradil.

Krnovští florbalisté loni rozběhli rozsáhlou náborovou kampaň, při níž do svých řad přitáhli desítky malých sportovců. Brzy si uvědomili, že takto rozsáhlý mládežnický projekt nemůže být postaven pouze na dobrovolnících a první krok k profesionalizaci realizačního týmu je tedy logickým vyústěním.

Jak těžké je financování takového projektu vysvětluje prezident klubu Tomáš Vaľočík, který má na starosti ekonomický chod klubu: „My se narozdíl od tradičních sportů jako jsou fotbal nebo hokej musíme v Krnově obejít bez sponzorských darů. Štěpánovy odměny budou ze začátku dosahovat sotva třetinové výše průměrné mzdy v ČR. Je to málo, ale věříme, že se nám brzy podaří najít zdroje a jeho práci ocenit mnohem lépe.

A jak se na svou novou práci těší nový hlavní trenér klubu? „Těším se moc a budu se snažit odvádět tuto práci minimálně na sto procent. Jen málo lidí může říct, že jeho práce je zároveň i jeho koníčkem. Určitě nás čeká velký kus práce, ale my se tím popereme a za několik let budeme konkurenceschopní nejlepším florbalovým klubům v ČR,“ říká Štěpán Lhoťan.

Plnohodnotné trenérské vytížení bude pro Štěpána znamenat nutnost přerušit vysokoškolské studium. Klub jej ale v dalším vzdělávání hodlá podporovat a motivovat pomocí finančních bonusů za každý dokončený ročník vysoké školy. Sportovní koncepce klubu klade na vzdělávání realizačního týmu velký důraz.

Jaký praktický význam bude mít zmiňovaná novinka ve fungování klubu? Stávající družstva (elévové, mladší žáci, starší žáci) by měla mít větší počet tréninkových jednotek, přípravných zápasů a soustředění. Postupně se rozběhnou samostatné tréninky přípravky, žákyněk a dorostenců či juniorů. Vše bude do značné míry záviset na kapacitách krnovských tělocvičen, které ve smysluplných časech doslova praskají ve švech.

Mladší žáky nadále povede Filip Vrchovský, změna však nastane u družstva elévů. To dosud vedl současný šéftrenér Orky Tomáš Hradil, který obsadí funkci sportovního ředitele a bude se více věnovat funkcionářské práci: „Trénování je mým velkým koníčkem. Rád bych se k němu časem vrátil, ale s rychlým rozvojem klubu musím zvládnout velkou porci organizační činnosti a těm našim malým florbalistům bych se nemohl věnovat naplno. Poslední rok a půl byl pro mě v pracovním, osobním i ‚klubovém‘ životě obrovsky náročný a vzal mi mnoho sil. Potřebuji trochu zvolnit„, vysvětluje.

A právě nejmenší florbalisté Krnova brzy rozběhnou svoji sportovní kariéru v oficiálních soutěžích České florbalové unie. Začátkem října odehrají první ligové zápasy děti v družstvech elévů a mladších žáků. V Krnově stále chybí hala patřičných rozměrů, proto své „domácí“ zápasy odehrají až ve 40 km vzdálených Bolaticích. Orca již netrpělivě vzhlíží k výstavbě moderní tělocvičny při základní škole na Janáčkově náměstí. Ta by měla být zahájena a snad i dokončena již v příštím roce.