Blog

Letní program chystá profík

Ligová sezóna se pomalu chýlí ke konci a ani po jejím skončení se členové našeho klubu rozhodně nebudou nudit. Bohatý program z loňského roku pro všechny věkové kategorie letos chystáme ještě rozšířit.

Tento rok to bude opravdu našlapané. Naši trenéři nebudou mít téměř ani minutu na odpočinek,“ říká s nadsázkou sportovní manažer Filip Fňukal. I o něm je tento článek, ale pojďme nejprve k tomu, na co se můžeme těšit.
Květen odstartujeme tradičním zakončením sezóny pro hráče, rodiče, trenéry a fanoušky. Uvidíme se 7. 5. v Kofola music clubu. O týden později se náš realizační tým vydá do Karlovic na trenérské soustředění. I letos se můžete těšit na open air turnaj Orca summer cup. Do kalendáře si zapište 27.-28. květen a těšte se na jednu velkou novinku.

V červnu vydechneme a na červenec plánujeme čtyřdenní soustředění pro starší žáky a dorostence (3.-6.). Následující týden (10.-14.) pojedeme s oběma družstvy na Prague Games. Poprvé v historii postavíme na turnaji dva týmy. V červenci toho více nestihneme, hala bude zavřená a my se budeme těšit na novou lezeckou stěnu.

Srpen bude našlapaný nejvíce. 5.-6. se uskuteční premiérový turnaj elévů a mladších žáků. 9.-13. vyráží mužská družstva na Czech Open a o týden později (17.-20.) se spolu s juniory vydají na soustředění. 21.-25. pořádáme nejnáročnější akci léta – příměstský tábor. Víkend hned po něm čeká muže 1. kolo Poháru České pojišťovny.

Abychom dokázali udržet a dále zlepšovat kvalitu naší činnosti, rozhodli jsme se po poradě širšího realizačního týmu posílit a plně zprofesionalizovat funkci sportovního manažera. Filip Fňukal, který na této pozici dlouhodobě působí, se tak vedle šéftrenéra Štěpána Lhoťana stane druhým „profíkem“ Orky. K tak významnému rozhodnutí odpověděl na několik otázek prezident klubu Tomáš Hradil…

Kdy a proč jste se rozhodli funkci sportovního manažera zprofesionalizovat?
Připravovali jsme se na to dlouho. Orca neustále roste a fungování takového oddílu nelze stavět jen na dobrovolnících. Nebude to nijak dramatická změna. Filip Fňukal už v klubu téměř na plný úvazek pracoval, jen za to nebyl adekvátně odměňován, vše stíhal při studiu VŠ. To teď dokončuje a bylo nutné mu dát jasně najevo, že s ním dlouhodobě počítáme.

Jak těžké je chod takové oddílu ufinancovat?
Je to náročné. Náš roční obrat přesahuje 2 mil. Kč a řídit takový klub znamená neustále trnout, zda budeme mít na všechno dost peněz. Naše finanční kondice je ale přes to celkem dobrá. Jsme vděční za podporu města Krnova, čekáme na dotaci od MŠMT a jsme také úspěšní v čerpání programů podpory ČFbU. Podařilo se nám teď obhájit a o rok prodloužit významnou finanční podporu na zřízení pozice šéftrenéra, což nebylo vůbec snadné.

Proč zrovna Filip Fňukal? Zvažovali jste i jiné alternativy?
Nebylo moc o čem přemýšlet. Filip je, podobně jako Štěpán, absolutní srdcař. On, i tři generace jeho rodiny, žije sportem, dýchá pro klub a to je pro nás vždy na prvním místě. V klubu působí i jako trenér a svým nadšením dokáže děti strhnout. Bez toho se dnes trenéři mládeže neobejdou. Moji úlohou je pak Filipovi a celému našemu mladému realizačnímu týmu předávat své manažerské zkušenosti. Všichni se pořád máme co učit, na tom je postavená filozofie Orky.