Blog

Novoroční rozhovor s Tomášem Hradilem

Tento rok se po dlouhé době nevysílá 1. ledna projev prezidenta republiky. Ale my pro vás máme více než adekvátní náhradu! Mým otázkám se rozhodl čelit předseda klubu Tomáš Hradil a vy si teď můžete vychutnat toto novoroční překvapení.

rozhovor

Ahoj, Tome. Děkuji, že sis našel čas na rozhovor pro klubový web. Osobně si myslím, že není nikdo vhodnější, kdo by takhle na přelomu roku měl odpovídat na moje investigativně-bulvární otázky. Začneme teda hodně zhurta! Jak sis užil Vánoce? Našel sis čas oslavit je i se členy týmu? 🙂

Ahoj, Dane. Užil jsem si je, jen mi chybělo trošku víc odpočinku. Jsem už asi nenapravitelný workoholik, takže jsem se kromě rodinných sešlostí věnoval všelijakým úkolům, na které přes rok nebyl čas. S Orkou jsme měli dvě moc povedené vánoční akce 23. prosince: turnaj pro naše mládežníky a pak „smíšenou“ hru s našimi ženami, přítelkyněmi, fanynkami. O dva dny později jsme se navíc tradičně sešli na vánoční besídce v Kofole. Je to příležitost vidět se s řadou úžasných lidí, kteří Orce fandí a do Krnova se jen tak nedostanou. 27. prosince jsem vyrazil na vánoční florbalový turnaj do Bruntálu se starou gardou (Pavel Majda, Ondřej Kurečka,…). Jak vidíš, moc jsem se nezastavil. 🙂

Opravdu nabitý vánoční program, klobouk dolů. Já jsem o Vánocích akorát zkufroval přibližně pět kilo cukroví. Po rychlém startu už navážu otázkami, které se týkají klubu. Ze všeho nejdříve bych se chtěl zeptat, jak bilancuješ působení Orky v roce 2013? Jak z organizačního, tak i ze sportovního hlediska.

Byl to těžký, ale úspěšný a emocemi nabitý rok. Po desítce utrápených let jsme začali trénovat v moderní hale a hned jsme v ní prožili strhující pohárovou pouť, kterou korunovala návštěva 275 diváků. Říkal jsem si, že florbalový bůh je hodně dobrý scénárista :-). Viděl jsem tatínky některých našich hráčů, jindy tvrdé chlapy, naměkko se slzami na krajíčku. Taky se nám moc vydařil druhý ročník klubového plesu, který navštívily dvě stovky účastníků. I tohle všechno přispělo k tomu, že je Orca nejlepší partou, jakou kdy byla. Za tím vším ale není nic jiného, než spousta tvrdé práce.

divácký rekord

A teď to hlavní – jak vypadá tvoje vize na rok 2014? Co by se muselo stát, aby sis řekl: „Jo, to byl úspěšný rok!“  🙂

Úspěšný bude, pokud se nezblázním :-). Ale teď vážně. Muži mají sezónu rozjetou ve velkém stylu a k titulu mistrů MS ligy jim chybí už jen kousek. Byl bych rád, kdyby se nám podařilo během příštího roku vytvořit schopný tým organizátorů, kteří by v budoucnu byli schopni pořádat i větší akce než jen ligové turnaje. Snad se nám i podaří přilákat sponzory – na jejich oslovování jsme doteď neměli čas. Rádi bychom také měli fungující samostatné dívčí tréninky. Úplně zásadní věcí je dopilování kompenzačních (zdravotních) cvičení v tréninkových jednotkách. Ale největší radost bych měl, kdyby na konci roku 2014 v klubu panovala podobná atmosféra, jako teď.

Orca se může pochlubit (a taky že náležitě chlubí J) svým plně profesionálním trenérem – Štěpánem Lhoťanem. Úzce spolu spolupracujete a mě by zajímalo, jak zatím tuhle spolupráci hodnotíš?

spolupráceJe na vysoké úrovni. Leckdo si možná říká: „No jo, on je Štěpa profík, to se mu to trénuje.“ Ale to snižuje jeho kvality. Podstatné je, že ho trénování opravdu baví. Dobrovolně na sobě pracuje, vzdělává se, sleduje trendy ve sportovní přípravě. Od nové sezóny trénuju starší žáky a tím spolupráce zesílila: používám řadu jeho cvičení, sem tam něco převezme on ode mě. Vyměňujeme si zkušenosti, občas zkoušíme novinky přímo v hale.

Teď jsi mi trošku vyfoukl další otázku. Většinu týmů má v klubu na starost Štěpán, jak jsi ale zmínil, od nové sezóny ty sám působíš jako hlavní trenér starších žáků. A teď trochu sebereflexe :-). Jak zatím svoje trenérské působení hodnotíš? Jsi spokojený se svým týmem?

Trénování už mi fakt chybělo. Koučoval jsem už dospělé muže i ženy, malé děti a starší žáci jsou takový mezistupeň, který mi chyběl. Je to moc dobrá zkušenost, pořád se učím. Každá věková kategorie má zkrátka svá specifika. Tým mám výborný, je to dobrá parta :-).

Celkově se snažíš vést klub hodně profesionální cestou, dočetl jsem se taky o tom, že by měla být vytvořena pozice sportovního manažera. Myslíš si, že je tahle pozice pro současnou velikost klubu adekvátní? Jaké máš představy o fungování někoho na takovém postu?

V naší agentuře (pozn. autora: Tomáš je spolumajitelem mediálně-analytické společnosti Media Tenor) to máme s mým společníkem rozdělené tak, že on se více stará o obchod, já o chod firmy. Mám na starosti technologické inovace, vývoj produktů, vzdělávání a práci s týmem analytiků. Své zkušenosti s firemním řízením pak logicky využívám v klubové práci. A funguje to i naopak. Funkce sportovního manažera nebude prozatím ani zdaleka full-time job, byť k tomu výhledově směřujeme. Jde o to uvolnit mi ruce, abych mohl klub dále rozvíjet. V téhle oblasti se bude více angažovat Filip Fňukal.

realizační týmCelkově je vidět, že se o fungování klubu starají ve velké míře mladí lidé. Ať už je to Štěpán nebo právě Filip Fňukal a další. Je to tvůj záměr, začleňovat do organizace Orky mladší ročníky?

Ono se ví, že náš klub je velmi mladý. Na chodu klubu se podílí mladí lidé, často ještě „náctiletí“. Je to pro ně cenná příprava pro pracovní život. Učí se být zodpovědní, organizovat, komunikovat, řešit konflikty, pracovat v týmu, zkrátka rozvíjí své „soft skills“. Neustále se potýkám s tím, jak našemu školství zoufale chybí těsnější propojení s praxí. Tohle práce pro náš klub umí kompenzovat.

Teď se trošku vzdálím od záležitostí klubu. Vím o Tobě, že jsi hodně vytížený menežeris. Hlavně působíš v Media Tenoru, navíc se ale angažuješ ve sportovní radě města a dalších aktivitách.  V kuloárech se dokonce spekuluje, že budeš stavět dům. A já se jako vystudovaný rádoby manažer ptám, jak se to dá všecko stíhat? Daří se ti do všeho dávat takové úsilí, které chceš?

Dá se to stíhat dost těžce. Pokud chceš dělat všechno tohle naplno, musíš se smířit s tím, že budeš mít o hodně méně volného času oproti běžným lidem. U mě to funguje ze dvou důvodů. Ještě nemám děti a práci si můžu rozložit relativně flexibilně. V praxi to ale vypadá tak, že pracuju od rána do odpoledne a večer mi začíná druhá směna. Ta trvá běžně do jedné nebo do dvou v noci. Propracuju v průměru kolem 12-14 hodin denně. Ale lepší se to. Už mívám volné víkendy :-).

Už jsme trošku nakousli záležitosti osobního života. Tak teď by mě zajímalo, jaké jsou osobní plány a vize Tomáše Hradila do roku 2014. Nechystáš se nám náhodou vyfouknout všechny ceny za vítězství v motivačním ceníku? (pozn. autora: mužské týmy přispívají do společného banku například za nastřílený hattrick, zbytečná vyloučení, atd. Za vklad se sbírají body. Nejvýše jsou pak hodnocené životní události jako svatba nebo narození potomka)

Hehe, přesně jak naznačuješ, rád bych už konečně přivedl nějakou posilu do naší přípravky :-). Jak jsi zmínil, brzy začnu stavět dům, tak snad se to obejde bez větších komplikací. No a samozřejmě bych rád trochu zvolnil, přeci jen takové tempo se nedá zvládat dlouhodobě.

 

—X— KŘÍŽOVÝ VÝSLECH —X—

Teď bych byl rád, abys podstoupil Hrbolkův křížový výslech © Dám Ti pár krátkých otázek a chci, abys mi odpověděl první věc, která Tě napadne. Jsi pro?

Pojďme na to :-).

Nejoblíbenější florbalový klub a hráč/ka mimo Orku?

Obecně mám rád tvůrce hry víc než ryzí střelce. Na nedávném MS žen mě z českého týmu zaujala Hanka Sládečková a prakticky celá švédská repre, především legendární Emelie Lindström. Mezi českými hráči bych zmínil Martina Richtera a Patrika Suchánka. Zahraniční hráče nejmenuju, nemám teď tak dobrý přehled. Co se týče klubů, pro mě byly vždy dobrou inspirací Vítkovice, ale teď mě naštvaly, jak se neuctivě zbavily Radomíra Mrázka (je to reakce na výsledky valné hromady). Fandím taky Hattricku Brno.

mercedesOblíbený sport kromě florbalu?

Formule 1 a fotbal.

Nejsilnější sportovní zážitek?

Zmíním ty florbalové: návštěva dvou zápasů Superligy ve Švédsku, MS mužů 2008 (utkání ČR – Švédsko v nabité ČEZ Aréně a finálový zápas), zápas o 3. místo na nedávném MS žen a naše pohárová utkání s Třincem a Kopřivnicí.

Osobnost, která Tě nejvíc myšlenkově ovlivnila / Osobnost, se kterou by ses chtěl potkat?

Tady Tě zklamu, Dane. Ovlivnily mě stovky osobností. Nejsou to jen ty, které znám z médií, četl jsem o nich, ale i lidi, se kterými se osobně potkávám. Každý člověk je unikátní a já si beru mnoho i od lidí, kteří by ti možná nepřišli nijak zajímaví. Jsou takovou mozaikou inspirace.

Oblíbený styl hudby a nejoblíbenější zpěvák/zpěvačka nebo kapela?

Nejvíce mě poznamenala grungeová vlna (Alice in Chains, Pearl Jam, Smashing Pumpkins, Nirvana), alternativní rockové kapely jako Faith no more nebo Queens of the stone age, poslouchám i ostřejší metal (Fear Factory, Sepultura, Metallica, Rage against the machine), temnější elektronickou hudbu a EBM (Nine inch nails, Front line assembly, The Prodigy), taky synth pop (Depeche Mode a vyrůstal jsem na českém Oceánu :-)). Nesmím zapomenout české Priessnitz, večer při práci si pustím klidně downtempo. Mám fakt velký rozptyl, nejde to sem všechno vměstnat, ale asi je vidět, že jsem neměl šťastné dětství :)))

 
Klaus nebo Zeman?

Z bláta do louže.

Oblíbené pití a klub, kde by sis ho nejradši vypil?

Vím, co tady kluci čekají za odpověď, ale já teď frčím na smoothies, prostě zdravá výživa :-). Ty piju doma, ale když už klub, tak samozřejmě KMC.

Nejoblíbenější film?

Mě víc baví seriály. Když už filmy, tak spíš dokumentární – dost mě ovlivnila třeba známá trilogie Zeitgeist. Pokud chceš nějaký konvenční, tady ho máš: The Matrix. Více viz můj profil na csfd.cz 🙂

Dobře díky. Náš rozhovor se už blíží ke konci, ale chtěl bych ještě jednu věc. V Orce působíš už poměrně dlouho a potkal ses tu se spoustou lidí, ať už jako hráč nebo jako trenér. Mohl bys udělat takový tvůj all-stars výběr? Jeden brankář, dva obránci a tři útočníci.

All-star z lidí, které jsem trénoval? Jiří Homola – Štěpán Lhoťan, Marta Hučínová – Jan Hlaváček, Lucie Lustigová, Jaroslav Hlaváček… ale berte to fakt s nadhledem :-).

Děkuju moc za rozhovor, Tome. A do nového roku Ti přeji, ať vše klape podle tvých představ. Jak v klubu, tak i v osobním životě 🙂

Daniel Hrbolka